Teledyne Relays 172D-12/28/G
Part Number: Teledyne Relays 172D-12/28/G
Manufacturer: Teledyne Relays
Part Type: Electronic Component
Qty Available:
Description:
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Teledyne Relays 172D-12/28/G Available.
PCX has Teledyne Relays Electronic Component Electronic Components for Sale.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Through Hole
Number of Pins 8
Coil Current 30 mA
Coil Resistance 400 Ω
Coil Voltage (DC) 12 V
Max Current Rating 1 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (DC) 28 V
Min Operating Temperature -55 °C