Discrete Semiconductors > TYN612
TYN612
| Part Number: | TYN612 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > TYN612 |
| Qty Available: | |
| Description: | Silicon Controlled Rectifier, 12A I(T)RMS, 12000mA I(T), 600V V(DRM), 600V V(RRM), 1 Element, TO-220AB |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > TYN612 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Silicon Controlled Rectifier, 12A I(T)RMS, 12000mA I(T), 600V V(DRM), 600V V(RRM), 1 Element, TO-220AB
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220AB |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Hold Current | 30 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 9.15 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
| Case/Package | TO-220AB |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Hold Current | 30 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 9.15 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics TYN612
| Datasheet | View & Download TYN612 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TYN612 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TYN612 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TYN612 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TYN612 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TYN612 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of TYN612?
What are the alternate parts available for TYN612?
Who is the manufacturer of TYN612?
What is the product name and its specifications?
What is the supply chain information for TYN612?
Are there any alternate parts available for TYN612?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for TYN612?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


