Connectors > TSW-205-14-T-S
TSW-205-14-T-S
| Part Number: | TSW-205-14-T-S |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > TSW-205-14-T-S |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings Classic PCB Header Strips, 0.100 pitch |
PCX has Samtec Connectors > TSW-205-14-T-S Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings Classic PCB Header Strips, 0.100 pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyester |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 7 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 550 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Depth | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 22.86 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyester |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 7 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 550 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Depth | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 22.86 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyester |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 7 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 550 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Depth | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 22.86 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Samtec TSW-205-14-T-S
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the pitch of the PCB header strips?
What is the contact plating material?
What is the maximum operating temperature?
What is the product name and category?
What is the contact plating of the connectors?
What is the pitch of the header strips?
What is the maximum voltage rating of the connectors?
What is the product category of TSW-205-14-T-S?
What is the pitch of the PCB Header Strips?
What is the contact plating of TSW-205-14-T-S?
What is the max current rating of TSW-205-14-T-S?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
