Connectors > TSW-136-17-T-S
TSW-136-17-T-S
| Part Number: | TSW-136-17-T-S |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > TSW-136-17-T-S |
| Qty Available: | |
| Description: | TSW - Samtec 2.54mm Pin Header 21.08mm Overall Pin Length 2.79mm Tail (17) - Fast Stock(mcv) |
PCX has Samtec Connectors > TSW-136-17-T-S Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TSW - Samtec 2.54mm Pin Header 21.08mm Overall Pin Length 2.79mm Tail (17) - Fast Stock(mcv)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 36 |
| Number of Positions | 36 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 15.748 mm |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 91.4 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Width | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 36 |
| Number of Positions | 36 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 15.748 mm |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 91.4 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Width | 2.54 mm |
Documentation for Samtec TSW-136-17-T-S
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the pitch of the connector?
How many positions does the connector have?
What is the contact plating of the connector?
What is the product name?
What is the pitch of the connector?
How many contacts does the connector have?
What is the termination type of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

