Connectors > TSW-124-07-T-S
TSW-124-07-T-S
| Part Number: | TSW-124-07-T-S |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > TSW-124-07-T-S |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings Classic PCB Header Strips, 0.100 pitch |
PCX has Samtec Connectors > TSW-124-07-T-S Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings Classic PCB Header Strips, 0.100 pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 24 |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 5.842 mm |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 61 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Width | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 24 |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 5.842 mm |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 61 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Width | 2.54 mm |
Documentation for Samtec TSW-124-07-T-S
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download TSW-124-07-T-S Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download TSW-124-07-T-S Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSW-124-07-T-S Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and category?
What is the pitch of the PCB header strips?
What is the gender of the connector?
What is the contact plating material?
What is the product name and category?
What is the pitch of the PCB header strips?
How many positions does the connector have?
What is the contact plating material used?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
