Connectors > TSW-109-10-F-D-RA
TSW-109-10-F-D-RA
| Part Number: | TSW-109-10-F-D-RA |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > TSW-109-10-F-D-RA |
| Qty Available: | |
| Description: | TSW - Samtec 2.54mm Right Angle Through Hole Header 9.91mm Solder Tail (10) - Fast Stock(mc) |
PCX has Samtec Connectors > TSW-109-10-F-D-RA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TSW - Samtec 2.54mm Right Angle Through Hole Header 9.91mm Solder Tail (10) - Fast Stock(mc)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 18 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination | Through Hole |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 18 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination | Through Hole |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 18 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination | Through Hole |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Samtec TSW-109-10-F-D-RA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the pitch of the connector?
How many rows does the connector have?
What is the contact plating of the connector?
What is the product name and brand?
What type of connector is it?
How many positions does the connector have?
What is the contact plating material?
What is the part number of the product?
What is the pitch of the connector?
How many rows does the connector have?
What is the contact plating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



