Connectors > Headers and Wire Housings > TSM-110-01-L-DV-P-TR
TSM-110-01-L-DV-P-TR
| Part Number: | TSM-110-01-L-DV-P-TR |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > TSM-110-01-L-DV-P-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Top Entry SMD T/R |
PCX has Samtec Connectors > Headers and Wire Housings > TSM-110-01-L-DV-P-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Top Entry SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 7 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 475 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | Solder |
| Depth | 5.08 mm |
| Length | 25.4 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 7 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 475 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | Solder |
| Depth | 5.08 mm |
| Length | 25.4 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Samtec TSM-110-01-L-DV-P-TR
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSM-110-01-L-DV-P-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for this product?
What is the product name and description?
What is the pitch of the connector?
How many contacts does the connector have?
What is the orientation of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



