Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TSC101AILT
TSC101AILT
| Part Number: | TSC101AILT |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TSC101AILT |
| Qty Available: | |
| Description: | High side current sense amplifier, 300uA, 24V, -40 to 125°C, SOT23-5L, Tape and Reel |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TSC101AILT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High side current sense amplifier, 300uA, 24V, -40 to 125°C, SOT23-5L, Tape and Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| -3db Bandwidth | 500 kHz |
| Bandwidth | 500 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Input Bias Current | 8 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 300 µA |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 165 µA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 60 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.9 V/µs |
| Voltage Gain | 26.02 dB |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.75 mm |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| -3db Bandwidth | 500 kHz |
| Bandwidth | 500 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Input Bias Current | 8 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 300 µA |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 165 µA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 60 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.9 V/µs |
| Voltage Gain | 26.02 dB |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.75 mm |
Documentation for STMicroelectronics TSC101AILT
| Datasheet | View & Download TSC101AILT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSC101AILT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSC101AILT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSC101AILT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSC101AILT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSC101AILT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSC101AILT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TSC101AILT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the TSC101AILT?
What is the operating temperature range of the TSC101AILT?
What is the package type of the TSC101AILT?
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





