Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TS912IN
TS912IN
| Part Number: | TS912IN |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TS912IN |
| Qty Available: | |
| Description: | ROHS3Compliant EAR99 TS912 Matte Tin (Sn) op amp buffer circuit 9.27mm 0.0003muA 5V 800kHz |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TS912IN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ROHS3Compliant EAR99 TS912 Matte Tin (Sn) op amp buffer circuit 9.27mm 0.0003muA 5V 800kHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 4.535924 g |
| Bandwidth | 800 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 150 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Input Voltage | -300 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 700 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 400 µA |
| Operating Supply Voltage | 8 V |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 75 mA |
| Slew Rate | 0.4 V/µs |
| Voltage Gain | 92.04 dB |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 9.27 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for STMicroelectronics TS912IN
| Datasheet | View & Download TS912IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS912IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS912IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS912IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS912IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS912IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS912IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS912IN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent of the STMicroelectronics TS912IN?
What is the operating temperature range of the TS912IN?
How many amplifiers does the TS912IN have?
What is the voltage gain of the TS912IN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




