Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TS912BIDT
TS912BIDT
| Part Number: | TS912BIDT |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TS912BIDT |
| Qty Available: | |
| Description: | TS912 Series 16 V 1.4 MHz Rail to Rail CMOS Dual Operational Amplifier - SOIC-8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TS912BIDT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TS912 Series 16 V 1.4 MHz Rail to Rail CMOS Dual Operational Amplifier - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1.4 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 150 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 600 µA |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 400 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 400 µA |
| Operating Supply Voltage | 8 V |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 75 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.3 V/µs |
| Voltage Gain | 92.04 dB |
Documentation for STMicroelectronics TS912BIDT
| Datasheet | View & Download TS912BIDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS912BIDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS912BIDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS912BIDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS912BIDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS912BIDT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to STMicroelectronics TS912BIDT?
What is the voltage range for the TS912BIDT?
How many amplifiers are included in the TS912BIDT?
What is the maximum operating temperature for the TS912BIDT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








