Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > TS555CDT
TS555CDT
| Part Number: | TS555CDT |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > TS555CDT |
| Qty Available: | |
| Description: | IC OSC SGL TIMER 2.7MHZ 8-SOIC / Standard Timer Single 0¡ãC 70¡ãC 8-Pin SO N T/R |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > TS555CDT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC OSC SGL TIMER 2.7MHZ 8-SOIC / Standard Timer Single 0¡ãC 70¡ãC 8-Pin SO N T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Frequency | 2.7 MHz |
| High Level Output Current | -10 mA |
| Low Level Output Current | 50 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 715 mW |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 65 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Operating Supply Current | 65 µA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 715 mW |
| Propagation Delay | 100 ns |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 100 ns |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics TS555CDT
| Datasheet | View & Download TS555CDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS555CDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS555CDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS555CDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS555CDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS555CDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS555CDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS555CDT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to STMicroelectronics TS555CDT?
What is the frequency of the TS555CDT?
What is the temperature range for the TS555CDT?
How many pins does the TS555CDT have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




