Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TS524ID
TS524ID
| Part Number: | TS524ID |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TS524ID |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 4 Func, 1800uV Offset-Max, BIPolar, PDSO14 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TS524ID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 4 Func, 1800uV Offset-Max, BIPolar, PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 15 MHz |
| Input Bias Current | 750 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 950 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 8 mA |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Current | 37 mA |
| Output Current per Channel | 37 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Slew Rate | 7 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
Documentation for STMicroelectronics TS524ID
| Datasheet | View & Download TS524ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS524ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS524ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS524ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download TS524ID Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the operational amplifier?
How many pins does the operational amplifier have?
What is the gain bandwidth product of the operational amplifier?
What is the maximum operating temperature of the operational amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

