Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TPS54620RGYR
TPS54620RGYR
| Part Number: | TPS54620RGYR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TPS54620RGYR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4.5-V to 17-V, 6-A synchronous SWIFT™ buck converter 14-VQFN -40 to 150 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TPS54620RGYR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4.5-V to 17-V, 6-A synchronous SWIFT™ buck converter 14-VQFN -40 to 150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 32.205058 mg |
| Max Input Voltage | 17 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 6 A |
| Max Output Voltage | 15 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 17 V |
| Output Current | 6 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 15 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Quiescent Current | 600 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 1 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments TPS54620RGYR
| Datasheet | View & Download TPS54620RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TPS54620RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TPS54620RGYR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download TPS54620RGYR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download TPS54620RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TPS54620RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TPS54620RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TPS54620RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TPS54620RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TPS54620RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TPS54620RGYR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments TPS54620RGYR?
What is the input voltage range for Texas Instruments TPS54620RGYR?
What is the package type for Texas Instruments TPS54620RGYR?
What is the output current of Texas Instruments TPS54620RGYR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







