           Power Products > Power Supply Modules > TPP-40-105
TPP 40-105
Part Number: TPP 40-105
Manufacturer: Traco Power
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > TPP-40-105
Qty Available:
Description: Power Supply; AC-DC; Medical; 40W; 5V@8 A; 85-264 V In | TRACO Power TPP 40-105
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number TPP 40-105 Available.
Power Supply; AC-DC; Medical; 40W; 5V@8 A; 85-264 V In | TRACO Power TPP 40-105
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Efficiency 91 %
Max Operating Temperature 73 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Outputs 1
Output Current 8 A
Output Power 40 W
Output Voltage 5 V
Power Rating 40 W