Discrete Semiconductors > Thyristors > TRIACs > TPA62
TPA62
| Part Number: | TPA62 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Thyristors > TRIACs > TPA62 |
| Qty Available: | |
| Description: | TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 62V 50uA Bidirect |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Thyristors > TRIACs > TPA62 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 62V 50uA Bidirect
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DO-15 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Breakdown Voltage | 62 V |
| Capacitance | 20 pF |
| Clamping Voltage | 82 V |
| Hold Current | 150 mA |
| Max Breakdown Voltage | 82 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 62 V |
| Max Surge Current | 50 A |
| Min Breakdown Voltage | 62 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Operating Supply Voltage | 56 V |
| Peak Pulse Power | 1.7 W |
| Polarity | Bidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 56 V |
| Termination | Through Hole |
Documentation for STMicroelectronics TPA62
| Datasheet | View & Download TPA62 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TPA62 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TPA62 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TPA62 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the TPA62?
What are the technical specifications of the TPA62?
Are there any datasheets available for the TPA62?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.