           Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Audio > TPA6120A2DWP
TPA6120A2DWP
Part Number: TPA6120A2DWP
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Audio > TPA6120A2DWP
Qty Available:
Description: Audio Amp Headphone 2-CH Stereo Class-AB 20-Pin HSOIC EP Tube
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number TPA6120A2DWP Available.
Audio Amp Headphone 2-CH Stereo Class-AB 20-Pin HSOIC EP Tube
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Contact Plating Gold
Number of Pins 20
Weight 506.605978 mg
Ambient Temperature Range High 85 °C
Common Mode Rejection Ratio 100 dB
Dual Supply Voltage 12 V
Input Offset Voltage (Vos) 2 mV
Load Impedance 16 Ω
Max Dual Supply Voltage 15 V
Max Junction Temperature (Tj) 150 °C
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 1.4 A
Max Output Power 80 mW
Max Power Dissipation 2.8 W
Max Supply Current 26 mA
Max Supply Voltage 30 V
Min Dual Supply Voltage 5 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 10 V
Nominal Supply Current 11.5 mA
Number of Channels 2
Output Current per Channel 700 mA
Output Power 80 mW
Power Dissipation 2.8 W
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) 75 dB
Quiescent Current 11.5 mA
Schedule B 8542330000
Supply Type Dual, Single
Voltage Gain 0 dB
Height 2.65 mm
Length 12.82 mm
Thickness 2.55 mm
Width 7.52 mm