Discrete Semiconductors > Thyristors > SCRs > TN1215-600B-TR
TN1215-600B-TR
| Part Number: | TN1215-600B-TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Thyristors > SCRs > TN1215-600B-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Silicon Controlled Rectifier, 12A I(T)RMS, 8000mA I(T), 600V V(DRM), 600V V(RRM), 1 Element |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Thyristors > SCRs > TN1215-600B-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Silicon Controlled Rectifier, 12A I(T)RMS, 8000mA I(T), 600V V(DRM), 600V V(RRM), 1 Element
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DPAK |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 1.799996 g |
| Current Rating | 12 A |
| Forward Voltage | 1.6 V |
| Hold Current | 40 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Max RMS Current | 12 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 110.14 kA |
| RMS Current (Irms) | 12 A |
| Schedule B | 8541300080 |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
Documentation for STMicroelectronics TN1215-600B-TR
| Datasheet | View & Download TN1215-600B-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TN1215-600B-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TN1215-600B-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TN1215-600B-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TN1215-600B-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TN1215-600B-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum repetitive reverse voltage of the product?
How many pins does the product have?
What is the current rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

