TMS320C6711BGFN100
Part Number: TMS320C6711BGFN100
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: Digital Signal Processor, 32-Bit Size, 32-Ext Bit, 100MHz, CMOS, PBGA256
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number TMS320C6711BGFN100 Available.
Digital Signal Processor, 32-Bit Size, 32-Ext Bit, 100MHz, CMOS, PBGA256
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package BGA
Mount Surface Mount
Number of Pins 256
Frequency 100 MHz
Max Operating Temperature 90 °C
Max Supply Voltage 3.46 V
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 1.71 V