TMS320C6211BGFN167
Part Number: TMS320C6211BGFN167
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: Digital Signal Processor, 32-Bit Size, 32-Ext Bit, 167MHz, CMOS, PBGA256
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number TMS320C6211BGFN167 Available.
Digital Signal Processor, 32-Bit Size, 32-Ext Bit, 167MHz, CMOS, PBGA256
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package BGA
Mount Surface Mount
Number of Pins 256
Weight 2.196011 g
Data Bus Width 32 b
Frequency 167 MHz
Max Frequency 167 MHz
Max Operating Temperature 90 °C
Max Supply Voltage 3.46 V
Memory Type EPROM, SDRAM, SRAM
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 1.71 V
Number of Bits 32
Operating Supply Voltage 1.8 V