TMS320C6203BGNZ300
Part Number: TMS320C6203BGNZ300
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: TMS320C6203 - Digital Signal Processor, 32-Bit Size, 32-Ext Bit, 300MHz, PBGA352
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number TMS320C6203BGNZ300 Available.
TMS320C6203 - Digital Signal Processor, 32-Bit Size, 32-Ext Bit, 300MHz, PBGA352
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package FCBGA
Mount Surface Mount
Number of Pins 352
Weight 3.010011 g
Data Bus Width 16 b
Frequency 300 MHz
Interface SPI
Max Frequency 300 MHz
Max Operating Temperature 90 °C
Max Supply Voltage 3.46 V
Memory Size 384 kB
Memory Type RAM
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 1.43 V
Number of SPI Channels 1
Number of Timers/Counters 2
Operating Supply Voltage 3.3 V
RAM Size 896 kB
Height 2.8 mm
Length 27 mm
Thickness 2.2 mm
Width 27 mm
Case/Package FCBGA
Mount Surface Mount
Number of Pins 352
Weight 3.010011 g
Data Bus Width 16 b
Frequency 300 MHz
Interface SPI
Max Frequency 300 MHz
Max Supply Voltage 3.46 V
Memory Size 384 kB
Memory Type RAM
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 1.43 V
Number of SPI Channels 1
Number of Timers/Counters 2
Operating Supply Voltage 3.3 V
RAM Size 896 kB
Height 2.8 mm
Length 27 mm
Thickness 2.2 mm
Width 27 mm