           Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Audio > TLV320AIC23BIPWRG4
TLV320AIC23BIPWRG4
Part Number: TLV320AIC23BIPWRG4
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Audio > TLV320AIC23BIPWRG4
Qty Available:
Description: Low-Power Stereo CODEC with HP Amplifier 28-TSSOP -40 to 85
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number TLV320AIC23BIPWRG4 Available.
Low-Power Stereo CODEC with HP Amplifier 28-TSSOP -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSSOP
Number of Pins 28
Weight 117.508773 mg
Interface 2-Wire, I2C, SPI, Serial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 1.42 V
Number of A/D Converters 2
Number of ADC Channels 1
Number of Analog Inputs 3
Number of Analog Outputs 4
Number of D/A Converters 2
Number of DAC Channels 1
Packaging Tape & Reel (TR)
Power Consumption 23 mW
Resolution 4 B
Sampling Rate 96 ksps
Signal to Noise Ratio (SNR) 90 dB
Type General Purpose
Height 1.2 mm
Length 9.7 mm
Thickness 1 mm
Width 4.4 mm