Optoelectronics > LEDs > TLRH190P
TLRH190P
| Part Number: | TLRH190P |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > LEDs > TLRH190P |
| Qty Available: | |
| Description: | LED, 10MM, RED; LED / Lamp Size: 10mm; LED Colour: Red; Typ Luminous Intensity: 15000mcd; Viewing Angle: 4°; Forward... |
PCX has Toshiba Optoelectronics > LEDs > TLRH190P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LED, 10MM, RED; LED / Lamp Size: 10mm; LED Colour: Red; Typ Luminous Intensity: 15000mcd; Viewing Angle: 4°; Forward...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Color | Red |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Dominant Wavelength | 630 nm |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.9 V |
| Lens Style | Colorless, Diffused, Round |
| Luminous Intensity | 19 cd |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Peak Wavelength | 644 nm |
| Power Dissipation | 125 mW |
| Reverse Voltage | 4 V |
| Test Current | 20 mA |
| Viewing Angle | 4 ° |
| Wavelength | 644 nm |
| Depth | 10.4 mm |
| Lead Length | 21 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 10.4 mm |
Documentation for Toshiba TLRH190P
| Datasheet | View & Download TLRH190P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the size of the LED?
What is the luminous intensity of the LED?
What is the viewing angle of the LED?
What is the LED color?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.