Optoelectronics > Optocouplers > TLP785-GR-TP6-F-
TLP785(GR-TP6,F)
| Part Number: | TLP785(GR-TP6,F) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP785-GR-TP6-F- |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP T/R |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP785-GR-TP6-F- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Number of Pins | 4 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80 V |
| Current Transfer Ratio | 300 % |
| Forward Current | 10 mA |
| Forward Voltage | 1.15 V |
| Isolation Voltage | 5 kV |
| Max Collector Current | 10 mA |
| Max Input Current | 60 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Max Output Voltage | 80 V |
| Max Power Dissipation | 240 mW |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Power Dissipation | 240 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8541408000 |
| Turn-Off Delay Time | 3 µs |
| Turn-On Delay Time | 3 µs |
| Height | 3.95 mm |
Documentation for Toshiba TLP785(GR-TP6,F)
| Datasheet | View & Download TLP785-GR-TP6-F- Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP785-GR-TP6-F- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price and stock information for the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Toshiba?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.