Optoelectronics > Optocouplers > TLP785-GB-TP6-F-C
TLP785(GB-TP6,F(C
| Part Number: | TLP785(GB-TP6,F(C |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP785-GB-TP6-F-C |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP T/R |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP785-GB-TP6-F-C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 4 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80 V |
| Current Transfer Ratio | 600 % |
| Forward Current | 60 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Max Input Current | 60 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 240 mW |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Dissipation | 240 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
Documentation for Toshiba TLP785(GB-TP6,F(C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet for the TLP785(GB-TP6,F(C?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
