Optoelectronics > Optocouplers > TLP631GB
TLP631GB
| Part Number: | TLP631GB |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP631GB |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP631GB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 6 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 55 V |
| Current Transfer Ratio | 600 % |
| Forward Current | 60 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Max Input Current | 60 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Output Voltage | 55 V |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
| Rise Time | 2 µs |
Documentation for Toshiba TLP631GB
| Datasheet | View & Download TLP631GB Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP631GB Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP631GB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the optocoupler?
How many pins does the optocoupler have?
What is the maximum operating temperature of the optocoupler?
What is the current transfer ratio of the optocoupler?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.