Optoelectronics > Optocouplers > TLP627-4
TLP627-4
| Part Number: | TLP627-4 |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP627-4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler DC-IN 4-CH Darlington DC-OUT 16-Pin PDIP / OPTOISO 5KV 4CH DARLINGTON 16DIP |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP627-4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler DC-IN 4-CH Darlington DC-OUT 16-Pin PDIP / OPTOISO 5KV 4CH DARLINGTON 16DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 300 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.2 V |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.15 V |
| Input Current | 16 mA |
| Isolation Voltage | 5 kV |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Output Voltage | 300 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Output Current per Channel | 150 mA |
| Output Voltage | 300 V |
| Rise Time | 40 µs |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 300 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.2 V |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.15 V |
| Input Current | 16 mA |
| Isolation Voltage | 5 kV |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Output Voltage | 300 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Output Current per Channel | 150 mA |
| Output Voltage | 300 V |
| Rise Time | 40 µs |
Documentation for Toshiba TLP627-4
| Datasheet | View & Download TLP627-4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP627-4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP627-4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP627-4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP627-4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP627-4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP627-4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP627-4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP627-4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP627-4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the package type of this optocoupler?
How many channels does this optocoupler have?
What is the maximum operating temperature for this optocoupler?
What is the part number of the product?
How many channels does the optocoupler have?
What is the isolation voltage of the optocoupler?
What is the maximum operating temperature of the optocoupler?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





