Optoelectronics > Optocouplers > TLP590B-C-F-
TLP590B(C,F)
| Part Number: | TLP590B(C,F) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP590B-C-F- |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler DC-IN 1-CH Photovoltaic DC-OUT 5-Pin PDIP Magazine |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP590B-C-F- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler DC-IN 1-CH Photovoltaic DC-OUT 5-Pin PDIP Magazine
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Fall Time | 1 ms |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.7 V |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Voltage | 7 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 12 µA |
| Reverse Breakdown Voltage | 3 V |
| Reverse Voltage (DC) | 3 V |
| Rise Time | 200 µs |
| Height | 3.65 mm |
| Length | 7.12 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for Toshiba TLP590B(C,F)
| Datasheet | View & Download TLP590B-C-F- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
What is the brand of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.