Optoelectronics > Optocouplers > TLP521-2GB
TLP521-2GB
| Part Number: | TLP521-2GB |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP521-2GB |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler - Transistor Output, 2 CHANNEL TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER, PLASTIC, 11-10C4, DIP-8 |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP521-2GB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler - Transistor Output, 2 CHANNEL TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER, PLASTIC, 11-10C4, DIP-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 55 V |
| Current Transfer Ratio | 600 % |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Input Current | 16 mA |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Voltage | 55 V |
| Power Dissipation | 150 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
Documentation for Toshiba TLP521-2GB
| Datasheet | View & Download TLP521-2GB Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP521-2GB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the optocoupler?
How many channels does the optocoupler have?
What is the maximum operating temperature of the optocoupler?
What is the isolation voltage of the optocoupler?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


