Optoelectronics > Optocouplers > TLP521-1GB
TLP521-1GB
| Part Number: | TLP521-1GB |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP521-1GB |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP521-1GB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 4 |
| Input Current | 16 mA |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Output Voltage | 55 V |
Documentation for Toshiba TLP521-1GB
| Datasheet | View & Download TLP521-1GB Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP521-1GB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
