Optoelectronics > Optocouplers > TLP421-GR-
TLP421(GR)
| Part Number: | TLP421(GR) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP421-GR- |
| Qty Available: | |
| Description: | Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 5000V Isolation |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP421-GR- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 5000V Isolation
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 4 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80 V |
| Current Transfer Ratio | 300 % |
| Forward Current | 60 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Input Current | 60 mA |
| Isolation Voltage | 5 kV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Output Voltage | 80 V |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
| Rise Time | 2 µs |
Documentation for Toshiba TLP421(GR)
| Datasheet | View & Download TLP421-GR- Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP421-GR- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the isolation voltage of the optocoupler?
How many channels does the optocoupler have?
What is the maximum operating temperature of the optocoupler?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

