Optoelectronics > Optocouplers > TLP3041-S-C-F-
TLP3041(S,C,F)
| Part Number: | TLP3041(S,C,F) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP3041-S-C-F- |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400V 5-Pin PDIP |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP3041-S-C-F- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400V 5-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold, Silver, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Isolation Voltage | 5 kV |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Input Voltage | 1.3 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Nominal Input Voltage | 1.15 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Power Dissipation | 330 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold, Silver, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Isolation Voltage | 5 kV |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Input Voltage | 1.3 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Nominal Input Voltage | 1.15 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Power Dissipation | 330 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
Documentation for Toshiba TLP3041(S,C,F)
| Datasheet | View & Download TLP3041-S-C-F- Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP3041-S-C-F- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
How many pins does this product have?
What is the product category of Toshiba TLP3041(S,C,F)?
What is the maximum operating temperature of Toshiba TLP3041(S,C,F)?
What is the case/package type of Toshiba TLP3041(S,C,F)?
How many pins does Toshiba TLP3041(S,C,F) have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.