Optoelectronics > Optocouplers > TLP281GR
TLP281GR
| Part Number: | TLP281GR |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP281GR |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler - Transistor Output, 1 CHANNEL TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER, MINIFLAT, 11-3A1, 4 PIN |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP281GR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler - Transistor Output, 1 CHANNEL TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER, MINIFLAT, 11-3A1, 4 PIN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 400 mV |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Output Voltage | 80 V |
| Rise Time | 2 µs |
Documentation for Toshiba TLP281GR
| Datasheet | View & Download TLP281GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP281GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP281GR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the optocoupler?
How many channels does the optocoupler have?
What is the output voltage of the optocoupler?
What is the maximum collector current of the optocoupler?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.