Optoelectronics > Optocouplers > TLP281-GB-TP-F-
TLP281(GB-TP.F)
| Part Number: | TLP281(GB-TP.F) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP281-GB-TP-F- |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler Dc-in 1-CH Transistor Dc-out 4-PIN Sop T/r / Optoisolator 2.5KV Trans 4-SOP |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP281-GB-TP-F- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler Dc-in 1-CH Transistor Dc-out 4-PIN Sop T/r / Optoisolator 2.5KV Trans 4-SOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80 V |
| Current Transfer Ratio | 600 % |
| Fall Time | 3 µs |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Output Voltage | 80 V |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Output Voltage | 80 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
| Reverse Voltage (DC) | 5 V |
| Rise Time | 2 µs |
| Voltage | 6 V |
Documentation for Toshiba TLP281(GB-TP.F)
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the isolation voltage of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.