Optoelectronics > Optocouplers > TLP2630
TLP2630
| Part Number: | TLP2630 |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP2630 |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP Magazine |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP2630 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP Magazine
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 7 V |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Fall Time | 30 ns |
| Forward Current | 20 mA |
| Input Current | 15 mA |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 16 mA |
| Max Power Dissipation | 40 mW |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Current per Channel | 16 mA |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Power Dissipation | 40 mW |
| Propagation Delay | 60 ns |
| Rise Time | 30 ns |
| Turn-On Delay Time | 120 ns |
Documentation for Toshiba TLP2630
| Datasheet | View & Download TLP2630 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP2630 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Toshiba TLP2630?
What is the package type of Toshiba TLP2630?
What is the logic output of Toshiba TLP2630?
What is the isolation voltage of Toshiba TLP2630?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




