Optoelectronics > Optocouplers > TLP2601
TLP2601
| Part Number: | TLP2601 |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP2601 |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler - IC Output, 1 CHANNEL LOGIC OUTPUT OPTOCOUPLER, 10 Mbps, 11-10C4, 8 PIN |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP2601 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler - IC Output, 1 CHANNEL LOGIC OUTPUT OPTOCOUPLER, 10 Mbps, 11-10C4, 8 PIN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Fall Time | 30 ns |
| Input Current | 20 mA |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 25 mA |
| Max Power Dissipation | 40 mW |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Propagation Delay | 60 ns |
| Rise Time | 30 ns |
Documentation for Toshiba TLP2601
| Datasheet | View & Download TLP2601 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP2601 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP2601 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product?
How many channels does the optocoupler have?
What is the maximum data rate of the optocoupler?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
