Optoelectronics > Optocouplers > TLP181-GB-TPL-F-
TLP181(GB-TPL,F)
| Part Number: | TLP181(GB-TPL,F) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP181-GB-TPL-F- |
| Qty Available: | |
| Description: | Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP181-GB-TPL-F- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80 V |
| Current Transfer Ratio | 600 % |
| Forward Current | 16 mA |
| Forward Voltage | 1.15 V |
| Max Collector Current | 10 mA |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Max Output Voltage | 80 V |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
Documentation for Toshiba TLP181(GB-TPL,F)
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of optocoupler?
What are the technical specifications of the optocoupler?
What is the isolation voltage of the optocoupler?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
