Integrated Circuits (ICs) > TLP161J
TLP161J
| Part Number: | TLP161J |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > TLP161J |
| Qty Available: | |
| Description: | Triac Drive Programmable Controllers Ac−Output Module Solid State Relay |
PCX has Toshiba Integrated Circuits (ICs) > TLP161J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Triac Drive Programmable Controllers Ac−Output Module Solid State Relay
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.15 V |
| Hold Current | 600 µA |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 70 mA |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Current per Channel | 70 mA |
| Output Voltage | 420 V |
Documentation for Toshiba TLP161J
| Datasheet | View & Download TLP161J Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP161J Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of TLP161J?
What are the technical specifications of TLP161J?
Are there any alternate names for Toshiba TLP161J?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


