Optoelectronics > Optocouplers > TLP124BV
TLP124BV
| Part Number: | TLP124BV |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP124BV |
| Qty Available: | |
| Description: | Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP124BV Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 400 mV |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Output Voltage | 80 V |
| Rise Time | 8 µs |
Documentation for Toshiba TLP124BV
| Datasheet | View & Download TLP124BV Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP124BV Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLP124BV Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the isolation voltage of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
