Discrete Semiconductors > Diodes > TLP121
TLP121
| Part Number: | TLP121 |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > TLP121 |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler - Transistor Output, 1 CHANNEL TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER, PLASTIC, DIP-4 |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Diodes > TLP121 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler - Transistor Output, 1 CHANNEL TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER, PLASTIC, DIP-4
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80 V |
| Current Transfer Ratio | 600 % |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
Documentation for Toshiba TLP121
| Datasheet | View & Download TLP121 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Toshiba TLP121?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for the Toshiba TLP121?
What are the technical specifications of the Toshiba TLP121?
What are some alternate names for Toshiba?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


