Optoelectronics > Optocouplers > TLP113
TLP113
| Part Number: | TLP113 |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > TLP113 |
| Qty Available: | |
| Description: | French Electronic Distributor since 1988 |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > TLP113 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
French Electronic Distributor since 1988
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 5 |
| Forward Voltage | 1.75 V |
| Input Current | 16 mA |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Max Output Voltage | 5.2 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Output Voltage | 7 V |
| Voltage | 7 V |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Toshiba TLP113
| Datasheet | View & Download TLP113 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
How many pins does the product have?
What is the forward voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.