Connectors > TLE-120-01-G-DV
TLE-120-01-G-DV
| Part Number: | TLE-120-01-G-DV |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > TLE-120-01-G-DV |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings 2.00 mm Tiger Beam Cost-effective Single Beam Socket Strip |
PCX has Samtec Connectors > TLE-120-01-G-DV Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings 2.00 mm Tiger Beam Cost-effective Single Beam Socket Strip
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Gender | Receptacle |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 40 |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Depth | 4 mm |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Length | 40 mm |
| Pitch | 2 mm |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Samtec TLE-120-01-G-DV
| Datasheet | View & Download TLE-120-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-120-01-G-DV Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download TLE-120-01-G-DV Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download TLE-120-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-120-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-120-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-120-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-120-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-120-01-G-DV Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What is the stock availability of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


