Connectors > TLE-110-01-G-DV-A
TLE-110-01-G-DV-A
| Part Number: | TLE-110-01-G-DV-A |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > TLE-110-01-G-DV-A |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings 2.00 mm Tiger Beam Cost-effective Single Beam Socket Strip |
PCX has Samtec Connectors > TLE-110-01-G-DV-A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings 2.00 mm Tiger Beam Cost-effective Single Beam Socket Strip
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Connector Type | Socket |
| Gender | Receptacle |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 4 mm |
| Length | 20 mm |
| Pitch | 2 mm |
| Row Spacing | 2 mm |
Documentation for Samtec TLE-110-01-G-DV-A
| Datasheet | View & Download TLE-110-01-G-DV-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-110-01-G-DV-A Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download TLE-110-01-G-DV-A Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download TLE-110-01-G-DV-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-110-01-G-DV-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-110-01-G-DV-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-110-01-G-DV-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-110-01-G-DV-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-110-01-G-DV-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-110-01-G-DV-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download TLE-110-01-G-DV-A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the pitch spacing of the connector?
How many contacts does the connector have?
What is the contact material and plating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.