Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TL7702AID1-A
TL7702AID1/A
| Part Number: | TL7702AID1/A |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TL7702AID1-A |
| Qty Available: | |
| Description: | 5V8 Terminals 8-Pin TL7702 Voltage supervisor1 Channels Min 3.6V Max 18V |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TL7702AID1-A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5V8 Terminals 8-Pin TL7702 Voltage supervisor1 Channels Min 3.6V Max 18V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.58 V |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.48 V |
| Min Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 3.3 mA |
| Overvoltage Threshold | 2.58 V |
| Reset | Active High/Active Low |
| Threshold Voltage | 2.53 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 2.48 V |
| Watchdog Timer | No |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.58 V |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.48 V |
| Min Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 3.3 mA |
| Overvoltage Threshold | 2.58 V |
| Reset | Active High/Active Low |
| Threshold Voltage | 2.53 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 2.48 V |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for STMicroelectronics TL7702AID1/A
| Datasheet | View & Download TL7702AID1-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL7702AID1-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL7702AID1-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL7702AID1-A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for the STMicroelectronics TL7702AID1/A?
What is the voltage range for the TL7702AID1/A?
How many channels does the TL7702AID1/A have?
What is the package type of the TL7702AID1/A?
What is the equivalent part to STMicroelectronics TL7702AID1/A?
What is the voltage range for TL7702AID1/A?
How many channels does TL7702AID1/A have?
What is the package type of TL7702AID1/A?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.