Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TL082IN
TL082IN
| Part Number: | TL082IN |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TL082IN |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 2 Func, 13000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TL082IN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 2 Func, 13000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 4.535924 g |
| Bandwidth | 4 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 4 MHz |
| Input Bias Current | 200 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 2.5 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.4 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 680 mW |
| Slew Rate | 16 V/µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 9.27 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for STMicroelectronics TL082IN
| Datasheet | View & Download TL082IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL082IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL082IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL082IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL082IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL082IN Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL082IN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to STMicroelectronics TL082IN?
What are the key features of TL082IN?
How many pins does TL082IN have?
What is the bandwidth of TL082IN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


