Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TL082CDT
TL082CDT
| Part Number: | TL082CDT |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TL082CDT |
| Qty Available: | |
| Description: | Integrated Circuit Operational Amplifier; CH: 2; 3MHz; JFET-input; ±15V; 0+70 deg.C; SMD; SO8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TL082CDT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Integrated Circuit Operational Amplifier; CH: 2; 3MHz; JFET-input; ±15V; 0+70 deg.C; SMD; SO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 4 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 4 MHz |
| Input Bias Current | 200 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 2.5 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Nominal Supply Current | 1.4 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.4 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 680 mW |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 16 V/µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |
Documentation for STMicroelectronics TL082CDT
| Datasheet | View & Download TL082CDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL082CDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL082CDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL082CDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL082CDT Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL082CDT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for the STMicroelectronics TL082CDT?
How many channels does the TL082CDT have?
What is the operating temperature range for the TL082CDT?
What is the package type of the TL082CDT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









