Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TL022CD
TL022CD
| Part Number: | TL022CD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TL022CD |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 30-V, 500-kHz operational amplifier 8-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > TL022CD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 30-V, 500-kHz operational amplifier 8-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 500 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 500 kHz |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 500 kHz |
| Nominal Supply Current | 250 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 130 µA |
| Output Current per Channel | 6 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 680 mW |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments TL022CD
| Technical Drawing | View & Download TL022CD Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download TL022CD Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL022CD Datasheet |
| Datasheet | View & Download TL022CD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the description of this product?
What is the operating temperature range of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






