Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > TK12A50D-STA4-Q-M-
TK12A50D(STA4,Q,M)
| Part Number: | TK12A50D(STA4,Q,M) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > TK12A50D-STA4-Q-M- |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans MOSFET N-CH 500V 12A 3-Pin(3+Tab) TO-220SIS |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > TK12A50D-STA4-Q-M- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans MOSFET N-CH 500V 12A 3-Pin(3+Tab) TO-220SIS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 12 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Fall Time | 15 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 1.35 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 45 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Rds On Max | 520 mΩ |
| Rise Time | 22 ns |
| Case/Package | TO-220-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 12 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Fall Time | 15 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 1.35 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 45 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Rds On Max | 520 mΩ |
| Rise Time | 22 ns |
Documentation for Toshiba TK12A50D(STA4,Q,M)
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of semiconductor?
What is the voltage and current rating of the MOSFET?
What is the package type of the MOSFET?
What is the part number of the product?
What type of semiconductor is this product?
What is the voltage rating of the MOSFET?
How many pins does this MOSFET have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.