Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > THS4500CDG4
THS4500CDG4
| Part Number: | THS4500CDG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > THS4500CDG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | High-Speed Fully Differential Amplifier, +/-5 V 8-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > THS4500CDG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High-Speed Fully Differential Amplifier, +/-5 V 8-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | D |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| -3db Bandwidth | 370 MHz |
| Bandwidth | 370 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 74 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 300 MHz |
| Input Bias Current | 4.6 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 7.5 V |
| Max I/O Voltage | -7 mV |
| Max Input Voltage | -2.7 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1.02 W |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 28 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 23 mA |
| Output Current per Channel | 120 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.02 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72 dB |
| Resistance | 10 MΩ |
| Settling Time | 8.3 ns |
| Slew Rate | 1300 V/µs |
| Voltage Gain | 54 dB |
Documentation for Texas Instruments THS4500CDG4
| Datasheet | View & Download THS4500CDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download THS4500CDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download THS4500CDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download THS4500CDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download THS4500CDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download THS4500CDG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the key features of THS4500CDG4?
What are the physical specifications of THS4500CDG4?
Are there any compliance standards or regulations that THS4500CDG4 meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

