Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > THS4281DBVTG4
THS4281DBVTG4
| Part Number: | THS4281DBVTG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > THS4281DBVTG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single High Speed Amplifier R-R I/O ±8.25V/16.5V 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > THS4281DBVTG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single High Speed Amplifier R-R I/O ±8.25V/16.5V 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 13.012431 mg |
| -3db Bandwidth | 95 MHz |
| Bandwidth | 95 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 95 MHz |
| Input Bias Current | 1 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8.25 V |
| Max I/O Voltage | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 391 mW |
| Max Supply Voltage | 16.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 930 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Output Current per Channel | 60 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 391 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Settling Time | 78 ns |
| Slew Rate | 35 V/µs |
| Voltage Gain | 105 dB |
| Height | 1.15 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 13.012431 mg |
| -3db Bandwidth | 95 MHz |
| Bandwidth | 95 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 95 MHz |
| Input Bias Current | 1 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8.25 V |
| Max I/O Voltage | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 391 mW |
| Max Supply Voltage | 16.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 930 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Output Current per Channel | 60 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 391 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Settling Time | 78 ns |
| Slew Rate | 35 V/µs |
| Voltage Gain | 105 dB |
| Height | 1.15 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 13.012431 mg |
| -3db Bandwidth | 95 MHz |
| Bandwidth | 95 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 95 MHz |
| Input Bias Current | 1 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8.25 V |
| Max I/O Voltage | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 391 mW |
| Max Supply Voltage | 16.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 930 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Output Current per Channel | 60 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 391 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Settling Time | 78 ns |
| Slew Rate | 35 V/µs |
| Voltage Gain | 105 dB |
| Height | 1.15 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments THS4281DBVTG4
| Technical Drawing | View & Download THS4281DBVTG4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download THS4281DBVTG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download THS4281DBVTG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download THS4281DBVTG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download THS4281DBVTG4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download THS4281DBVTG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download THS4281DBVTG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download THS4281DBVTG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download THS4281DBVTG4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download THS4281DBVTG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download THS4281DBVTG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download THS4281DBVTG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments THS4281DBVTG4?
What is the package type of Texas Instruments THS4281DBVTG4?
What is the operating supply current of Texas Instruments THS4281DBVTG4?
Is Texas Instruments THS4281DBVTG4 compliant with RoHS regulations?
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the operating supply current of the product?
Is the product compliant with RoHS regulations?
What is the equivalent part to Texas Instruments THS4281DBVTG4?
What category does Texas Instruments THS4281DBVTG4 belong to?
What is the power supply rejection ratio (PSRR) of Texas Instruments THS4281DBVTG4?
What is the minimum operating temperature of Texas Instruments THS4281DBVTG4?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
