Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > THS4032MDGNREP
THS4032MDGNREP
| Part Number: | THS4032MDGNREP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > THS4032MDGNREP |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Low Noise Amplifier ±16V/32V 8-Pin HVSSOP EP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > THS4032MDGNREP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Low Noise Amplifier ±16V/32V 8-Pin HVSSOP EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | HTSSOP EP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 24.408939 mg |
| -3db Bandwidth | 100 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Gain Bandwidth Product | 200 MHz |
| Input Bias Current | 8 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max I/O Voltage | 2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1.8 W |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 9 V |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 8.5 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 90 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Power Dissipation | 1.8 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 85 dB |
| Settling Time | 60 ns |
| Slew Rate | 100 V/µs |
| Voltage Gain | 98 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
| Case/Package | HTSSOP EP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 24.408939 mg |
| -3db Bandwidth | 100 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Gain Bandwidth Product | 200 MHz |
| Input Bias Current | 8 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max I/O Voltage | 2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1.8 W |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 9 V |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 8.5 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 90 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Power Dissipation | 1.8 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 85 dB |
| Settling Time | 60 ns |
| Slew Rate | 100 V/µs |
| Voltage Gain | 98 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments THS4032MDGNREP
| Datasheet | View & Download THS4032MDGNREP Datasheet |
| Datasheet | View & Download THS4032MDGNREP Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download THS4032MDGNREP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download THS4032MDGNREP Datasheet |
| Datasheet | View & Download THS4032MDGNREP Datasheet |
| Datasheet | View & Download THS4032MDGNREP Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download THS4032MDGNREP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download THS4032MDGNREP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
Who is the manufacturer of this product?
What are the technical specifications of this product?
What is the product category of THS4032MDGNREP?
What is the brand of THS4032MDGNREP?
What is the technical specification of THS4032MDGNREP?
Are there any compliance standards or regulations that THS4032MDGNREP meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



